28. marts 2025 - 26. april 2025
– er titlen på et af de udstillede lærreder i Bornholms Censurerede Forårsudstilling på Svanekegården.
HC Bøving er kunstneren bag dette billede. Han inviterer i den anledning til en lille omvisning i Malergården, hvor der undervejs ses værker fra en farverig rejse gennem 50 års billedudvikling.
Malergården ligger højt og frit i landskabet “Sorte Muld” over Svaneke. Den hyggelige lille gård er fra slutningen af 1800-tallet. Kunstnerne Hanne Bøving og HC Bøving har indrettet gårdens tidligere stuehus til atelier og udstillingsbrug. Landkøkkenet er bevaret men tilføjet sommerlige pastelfarver og der på bordet vil der være et lille glas til Jer.
Om HC Bøving:
Læs “Poesi i farve, form og fortælling” avisinterview om HC Bøvings billedkunst – klik her: born.tid.nov.23
Læs: Information om kunstneren HC Bøving – klik her: bornholm.info/…/hc-boeving-info-m.-citater-5.2.24.odt
Se: “Tell me – when did the summer go ?” lille maleri-musik symfoni – klik her: HC Bøving billeder/musik
Hanne Bøving
Se “Kunst på Øen” TV-udsendelse om Hanne Bøvings billedkunst – klik her: youtube.com/watch
Læs information om kunstneren Hanne Bøving- klik her: Hanne Bøving information
Tags: Aarsdale, Almindingen, Billedkunst, Forår, Galleri, Helårsåbent, Kultur, Kunst, Kunsthåndværk, Makers Island, Nexø, Østermarie, Seværdighed, Shopping, Svaneke