Kontakter der er værd at bygge på

Kontaktinformation på Destination Bornholm og Bornholms turistinformations medarbejdere. Find også information og medlemmers services indenfor bl.a. udvikling, rådgivning, markedsføring m.v.

Vi betragter os selv som en servicevirksomhed, der skal stille sine kompetencer til rådighed for alle dem, der ønsker at være en del af fællesskabet.

Vores team

Her finder du en liste over vores medarbejdere, samt kontaktinformation. Destination Bornholm kan også kontaktes på hovednr. +45 5695 9500.

Pernille Kofod Lydolph

Direktør

Mit yndlingssted på Bornholm er Rutsker Højlyng, hvor grundfjeld, hedelyng og enebærbuske forenes på smukkeste vis.


Tlf.: +45 5693 0369

Mail: pernille@bornholm.info

Tove Koefoed

Administrationsleder

Mit yndlingssted på Bornholm er Kleven og Spellinge Mose. Opdag naturen langs den gamle jernbane mellem Klemensker og Rø på en vandre- eller cykeltur.


Tlf.: +45 5693 0342

Mail: tove@bornholm.info

Stefan Asp

Leder af Marketing og Digital Udvikling

Mit yndlingssted på Bornholm er Kultippen - et måneagtigt landskab fra kulbrydningen i området syd for Hasle.


Tlf.: +45 5693 0366

Mail: stefan@bornholm.info

Hanne Strøby

Seniorkonsulent

Mit yndlingssted på Bornholm er bænken ved Gråmyr – den lille skovsø i Gudhjem Plantage. Prøv at sidde her i stille eftertanke og lyt til frøer og fugle.


Tlf.: +45 2991 8740

Mail: hanne@bornholm.info

Sandra Maria Melskens

Grafisk Designer & Kampagneansvarlig

Mit yndlingssted på Bornholm er Troldskoven, sydøst for Stammershalle. Naturen er mangfoldig og fantasien få frit løb blandt jættestuer, Elverhøje og i resterne af en zoologisk have fra 1930’erne.


Tlf.: +45 5693 0343

Mail: sandra@bornholm.info

Helle Mogensen

Presseansvarlig

Mit yndlingssted på Bornholm er Finnens Top. Fra Slotslyngens højeste punkt har du den skønneste udsigt mod syd til Vang Granitbrud og mod nord til Hammershus.


Tlf.: +45 5693 0367

Mail: hellem@bornholm.info

Torsten Engsig

Forretningsudvikler

Mit yndlingssted på Bornholm er også en sindstilstand. Det er bademolen på Næs, efter en morgendukkert, før byen rigtig har fået øjne. Det er ren fred.


Tlf.: +45 5693 0341

Mail: torsten@bornholm.info

Dennis Tomiola

Webansvarlig

Mit yndlingssted på Bornholm er Ringborgen og soltemplerne på Rispebjerg ved Poulsker. Gå derud en sommeraften lige efter solnedgang og mærk den magiske stemning på sletten, der har været brugt som kultsted for over 5000 år siden.


Tlf.: +45 5693 0363

Mail: dennis@bornholm.info

Kristina Lindberg

SoMe-ansvarlig & Eventkoordinator

Mit yndlingssted på Bornholm er sporet Den grønne ring. Det er noget af alt det smukkeste, som naturen i Rønne har at byde på, fra Galløkken til Nordskoven, forbi søerne ved Snorrebakken.


Tlf.: +45 5693 0364

Mail: kristina@bornholm.info

Laila Lund Balle

Koordinator

Mit yndlingssted på Bornholm er Døndalen ved Bornholms Kunstmuseum med Danmarks højeste vandfald, den foranderlige natur er fascinerende på alle årstider. Om foråret kan du plukke frisk ramsløg.


Tlf.: +45 5693 0349

Mail: laila@bornholm.info

Mette Hansen

Turistinfo. Rønne

Mit yndlingssted på Bornholm er Ravnedalen ved Slotslyngen på Nordbornholm. Her kommer du til en lille tidslomme med et enestående hedelandskab, med lyng, mindesmærker og gravrøser, der stammer helt tilbage fra bronzealderen.


Tlf.: +45 5693 0360

Mail: mette@bornholm.info

Anne-Mette Kofod Lund

Turistinfo. Rønne

Mit yndlingssted på Bornholm er Årsdale Ret og Midterpilt i Paradisbakkerne nordvest for Nexø. Når jeg står her, ser jeg for mig, hvordan folk allerede for over 2000 år siden har vandret her på deres vej tværs over øen.


Tlf.: +45 5693 0361

Mail: anne-mette@bornholm.info

Mogens Mogensen

Turistinfo. Nexø

Mit yndlingssted på Bornholm er Søndre Borgedal med skovsøen mellem de brante klipper og de høje træer i Rø Plantage. Et godt sted til en vandretur.


Tlf.: +45 5693 0348

Mail: mogens@bornholm.info

Laura Kowsky

Turistinfo. Allinge

Mit yndlingssted på Bornholm ligger i Almindingen, hvor du finder et sted, der hedder Orkanskoven. Et skovområde, der efter en vinterstorm nu ligner en urskov.


Tlf.: +45 5693 0346

Mail: laura@bornholm.info

Laura Frederikke Jespersen

Projektleder, Bornholms Kulturuge

Mit yndlingssted på Bornholm er kyststien mellem Årsdale og Nexø, der er helt magisk. Så mange forskellige landskaber inden for få kilometer.


Tlf.: +45 4038 4058

Mail: lauraj@bornholm.info

Kom i kontakt med andre medlemmer

Her finder du virksomheder, som også støtter den fælles turismeindsats gennem et medlemsskab hos Destination Bornholm. Vi opfordre til at bruge dem, som støtter op om fællesskabet.

Brug dem der støtter fællesskabet

Se oversigten her

Kontakt os:

Bornholms Velkomstcenter

Ndr. Kystvej 3 (Find vej)

DK-3700 Rønne

 


Kontakt:

Tlf: (0045) 5695 9500

Mail: info@bornholm.info

0
Du har ingen favoritter
Du har 1 favorit
Du har 0 favoritter
Send os en mail
Skriv til os

Send os en mail:

info@bornholm.info

Turistinformationer
Ring til os
Ring til os

På telefon:

(+45) 56 95 95 00

0
Du har ingen favoritter
Du har 1 favorit
Du har 0 favoritter
Send os en mail
Skriv til os

Send os en mail:

info@bornholm.info

Turistinformationer
Ring til os
Ring til os

På telefon:

(+45) 56 95 95 00