BREVETS MAGI - Gudhjem Banken

13. september 2025 - 21. september 2025

BREVETS MAGI
Emilie Victoria Sonne Birket-Smith hylder brevet i dette sidste år med de danske røde postkasser, der har eksisteret siden 1860. Udstillingen tager udgangspunkt i essay-dokumentaren “Alt levende vil være frit”, som var Emilies afgangsopgave fra Stockholms University of the Arts. Den er optaget i Gudhjem og Stockholm og handler om indimellem vanskelige, men også rørende relationer mellem mennesker. I filmen indgår en signifikant brevveksling mellem Emilie i Stockholm og Sven der bor I Gudhjem. Den foranderlige udstillingen BREVETS MAGI viser blandt andre de fysiske breve der spiller en stor rolle i Emilies film, og for alle besøgende vil der være mulighed for at sætte sig og skrive et brev.
Udstillingen vises sammen med HAVETS SPEJL, JORDENS ÅNDE af Malene Kyed og Jo Dam Kærgaard – læs mere i selvstændigt opslag.
Fernisering lørdag 13. september kl. 15.
Gudhjem by-dag
Gudhjem Banken inviterer til særarrangement lørdag 20. september kl. 15-16, hvor der er præmier på en offentlig visning af Emilie Victoria Sonne Birket-Smiths film “Alt levende vil være frit”.
SKRIV OG SEND ET BREV. Skriveværksted for børn og unge
Deltagere: 10-14 i alderen 10-19 år. Søndag 21 september. Tilmelding (først til mølle) via sms til: 61 10 24 03 – Besked: BREV, navn, alder og by du bor i. Læs mere om værkstedet i selvstændigt opslag: SKRIV OG SEND ET BREV.
Gudhjem Banken, Brøddegade 6, 3760 Gudhjem.

Hvornår:

13
sep.

14:00 - 17:00


14
sep.

14:00 - 17:00


15
sep.

14:00 - 17:00


16
sep.

14:00 - 17:00


Priser:

Gratis



Tags: Kultur

Relaterede events

Find andre spændende events på Bornholm.

0
Du har ingen favoritter
Du har 1 favorit
Du har 0 favoritter
Send os en mail
Skriv til os

Send os en mail:

info@bornholm.info

Turistinformationer
Ring til os
Ring til os

På telefon:

(+45) 56 95 95 00