Bjørn Nørgaards udstilling At tænke med kridt i Store Tårn

AT TÆNKE MED KRIDT - BJØRN NØRGAARD UDSTILLER PÅ CHRISTIANSØ

13. april 2025 - 19. oktober 2025

I sæsonen 2025 udstiller en af Danmarks betydeligste kunstnere Bjørn Nørgaard i det spektakulære udstillingsrum Store Tårn på Christiansø. Med titlen At tænke med kridt byder Bjørn Nørgaard publikum indenfor som en aktiv del af i sit værk.

Bjørn Nørgaard har udsmykket en række store tavler med kridt. Han indbyder publikum til dialog og til at bidrage med egne tegninger og tanker, ikke på digitale platforme, men som han selv, med kridt. Den enkle spilleregel er at tænke før man skriver, for at tænke er at leve.


Bjørn Nørgaard
f. 1947 er en af Danmarks betydeligste kunstnere. Han blev som 17-årig optaget på Eks-Skolen og udforskede en lang række
udtryksformer, happenings, aktioner, objekter, tegneserier, kollektive film, maleri, skulptur mm.

Han debuterede på Kunstnernes Efterårsudstilling i 1967 og blev for alvor landskendt da han i 1970 i forbindelse med udstillingen ”Tabernakel” på Louisiana foretog den herostratiske hesteofring på en mark ved Kirke Hyllinge som en protest mod Vietnamkrigen.

I 1980 modtog han Eckersbergmedaljen og var sammen med Per Kirkeby dansk repræsentant på Biennalen i Venedig. I 1982 udførte han det store keramiske værk ”Menneskemuren” der blev udstillet på Guggenheim N.Y. og senere på Statens Museum for Kunst, siden 2010 på Horsens Kunstmuseum.

I 1988 – 99 udførte han tegningerne til de 17 store gobeliner, der blev vævet i Frankrig som en gave til Dronning Margrethes 50 års fødselsdag. Gobelinerne
hænger i riddersalen på Christiansborg.

1993 tegnede han den nye granitbelægning på Amagertorv i København.

Fra 1997 – 2007 var han idemand bag Bispebjerg Bakke, et stort organisk lejeboligkompleks i København, hvor hovedvægten blev lagt på det håndværksmæssige og anvendelse af naturmaterialer.

Fra 2003 – 18 formgav han Dronning Margrethe og Prins Henriks sarkofager til opstilling i Roskilde Domkirke.

Han har været professor ved Kunstakademiet i København fra 1985 – 94 og har været gæsteprofessor ved en række kunst akademier rundt i verden.

I 1996 modtog han Thorvaldsen Medaillen og i 1999 fortjenstmedaljen Ingenio et arti. Lige nu arbejder Bjørn Nørgaard med en serie nye gobeliner til Koldinghus, med udsmykningen af kirkerummet til Aalborg Universitetshospital samt en række skulpturer til Palsgård Park.

Udstillingen er organiseret af Kunst- og kulturhistorisk råd på Christiansø.
Tak til Augustinus Fonden, William Demant Fonden og Christiansøs Administration.

Hvornår:

19
apr.

11:00 - 14:00


20
apr.

11:00 - 14:00


21
apr.

11:00 - 14:00


22
apr.

11:00 - 14:00


Adresse:

Christiansø
3760 Gudhjem


Tags: Børnevenlig, Christiansø, Efterår, Forår, Gudhjem, Kristi Himmelfart, Kunst, Museum, Påske, Pinse, Sensommer, Sommer, Store bededag

Relaterede events

Find andre spændende events på Bornholm.

0
Du har ingen favoritter
Du har 1 favorit
Du har 0 favoritter
Send os en mail
Skriv til os

Send os en mail:

info@bornholm.info

Turistinformationer
Ring til os
Ring til os

På telefon:

(+45) 56 95 95 00