28. juni 2023 - 03. august 2023
For alle aldre – man behøver ikke have prøvet det før.
Starttider mandag og tirsdag kl.10.00, kl.11.15, kl.13.00, kl.14.15 og kl.15.30
Starttider onsdag og torsdag kl.13.00, kl.14.15 og kl.15.30
I hejfabrik kan man under kyndig vejledning prøve at dreje ler ved elektriske drejeskriver. Mærk hvordan roen kan sænke sig med leret i hænderne og se hvordan det former sig og bliver til små skåle, vaser eller andet.
Ved hjælp af instruktørens demonstration på stedet, instrueres du i fire enkle greb. Undervejs får du centreret leret og hjælp/guidening og du kan starte forfra igen og igen indenfor de 45 minutter seancen tager.
Du kan tage ét af dine ubrændte værker med hjem – eller du kan vælge at tilkøbe brænding og glasering. Så går der fire til seks uger før keramikken er klar til afhentning/forsendelse.
(Selvfølgelig gør vi vores for at der ikke sker skader på værkerne, men der er alligevel en lille risiko for, at leret kan slå revner i brændingsprocessen, og hejfabrik påtager sig ikke ansvar for disse eventuelle skader på keramikken).
Det er nødvendigt at booke plads på drejekurset. Tryk på “book her”-knappen herunder for at se ledige tider. Der er plads til 6 deltagere pr. hold. Ved særlige ønsker eller ønske om booking af op til 8 pladser, kontakt da venligst hejfabrik. Husk at annullere bookingen, hvis du er forhindret. Se mere under handelsbetingelser på hejfabrik.dk
Tags: Afslapning, Børnevenlig, Keramik, Kursus, Oplevelsescenter, Rønne, Sommer