1.691.257 – så mange overnatninger lagde Bornholm ø til i 2024. Med et plus på 1097 overnatninger og dermed 0,1 % stigning, er det så godt som status quo, når overnatningstallene for 2024 sammenlignes med 2023. Færre danskere og flere tyskere. Så kort kan det siges ved en hurtig analyse. Men udover dette er der masser af værdifulde indsigter at hente, når Destination Bornholm dykker lidt ned i tallene.
Færre danskere, flere udenlandske gæster
Sammenlignet med 2023 havde Bornholm ca. 10.000 færre danske overnatninger, der dog blev kompenseret af tilsvarende ca. 10.000 flere tyske overnatninger. Når vi taler udenlandske gæster, er det ikke kun fra Tyskland, at Bornholm oplever flere gæster. Gæster fra Frankrig (13% stigning), Italien (34 % stigning), UK (23% stigning) US (41% stigning) har i den grad også fået øje på den skønne ø, om end stigningerne skal ses ud fra små tal.
Øget antal gæster udenfor sommermånederne
På de 2 største markeder Danmark og Tyskland, er der både sammenfald men også forskelle på hvornår de besøger øen. Tyskerne lagde i 2024 flere overnatninger i marts*, maj, juni, august og september, mens danskerne besøgte øen mere i marts*, august, september, og december. Værd at bemærke er at der er nedgang på begge markeder i juli. Destination Bornholm er naturligvis opmærksom på tendensen med færre gæster i juli. Netop interessen fra de ”nye” udenlandske markeder kan afhjælpe denne udvikling, da førstegangsbesøgende oftest besøger Bornholm i sommermånederne. Det er i øvrigt den samme tendens, vi ser i hele landet. Stigningen i månederne udenfor sommeren viser øget interesse for at besøge Danmark og Bornholm hele året samt en stigende interesse fra udlandet.
Bornholms turisme står et godt sted, men konkurrencen om gæsterne er hård. Derfor er vigtigheden i en samlet markedsføring og udvikling måske vigtigere end nogensinde. Samtidig ændrer rejsemønstrene sig – turister rejser oftere, men kortere, og det udfordrer naturligvis branchen, også overnatningstallene.
*Påsken 2024 faldt i marts og derfor naturligt nok stigning i overnatningstallene.