ÅRETS BEDSTE PRESSEFOTOS

60 udvalgte fotos fra Bornholms Tidende 2016.
Udstillingshallen:
ÅRETS BORNHOLMSKE PRESSEFOTO 2016/17

Mon det er blevet en tradition? I hvert fald er det nu andet år i træk, at Gudhjem Museum giver plads til 60 af de bedste fotos bragt i Bornholms Tidende gennem 2016. De er hovedsaglig fotograferet af bladets tre faste fotografer: Svend-Erik Larsen, Allan Rieck og Berit Hvassum. Men freelancere samt bladets fotograferende journaliser deltager også.


En dommerkomité bestående at fotografen Justine Høgh, avisens chefredaktør Søren Christensen og Gudhjem Museums udstillingsansvarlige, grafikeren Jørgen Koefoed har udvalgt billederne af cirka 220 mulige. Fire af dem blev nomineret til at blive Årets Bornholms Pressefoto 2016. Af disse er et enkelt udvalgt til at blive det bedste i 2016.


Men publikum får også en stemme. I lighed med sidste år kan de besøgende stemme på deres eget favorit-foto. Kort tid efter, at udstillingen er lukket, vil stemmesedlerne blive optalt og PUBLIKUMSPRISEN vil blive vist i Bornholms Tidende. Blandt dem der har stemt, trækkes der lod om boggaver fra Museet – og hvis det vindende publikums-foto ikke er blevet solgt bliver det en del af præmierne. Fotografierne der optræder i A2-størrelse [42 x 60 cm] er til salg for 300 kr. stykket.

Time of event

Thursday, 13.4.17 13:00 to Sunday, 7.5.17 17:00
Friday, 14.4.17 13:00 to Monday, 8.5.17 17:00
Saturday, 15.4.17 13:00 to Tuesday, 9.5.17 17:00
Sunday, 16.4.17 13:00 to Wednesday, 10.5.17 17:00
Monday, 17.4.17 13:00 to Thursday, 11.5.17 17:00
Tuesday, 18.4.17 13:00 to Friday, 12.5.17 17:00
Wednesday, 19.4.17 13:00 to Saturday, 13.5.17 17:00
Thursday, 20.4.17 13:00 to Sunday, 14.5.17 17:00
Friday, 21.4.17 13:00 to Monday, 15.5.17 17:00
Saturday, 22.4.17 13:00 to Tuesday, 16.5.17 17:00
Sunday, 23.4.17 13:00 to Wednesday, 17.5.17 17:00
Monday, 24.4.17 13:00 to Thursday, 18.5.17 17:00
Tuesday, 25.4.17 13:00 to Friday, 19.5.17 17:00

Adress

Gudhjem Museum
Stationsvej 1
3760  Gudhjem
Denmark

Contact

Price

40 kr. Børn under 18 samt medlemmer af Gudhjem By- og Mindeforening graftis.

Organizer

Gudhjem By- og Mindeforening